Travis and his sister are arguing about toilet paper. Travis thinks that 12 rolls for $9.84 is a better buy than 20 rolls for $13.80. Which is a better buy? Show your reasoning. Al life, we want to buy the item that costs less per unit

Respuesta :

Answer: Travis sister has the better deal

Step-by-step explanation:

Travis buys 12 rolls for $9.84

His sister buys 20 rolls for $13.80

To get rolls of toilet paper bought by Travis will be= 9.84/12 = $0.82

Travis sister cost per unit will be= 13.84/20 = $0.69

Travis sister has the better deals her cost per unit is cheaper.

ACCESS MORE
EDU ACCESS