Respuesta :
Answer:
16,800 dollars.
Explanation:
Overhead rate predetermined at availability.
= Approximate overhead processing times / Capacity machine hours.
= $33,600 / 24,000.
= $1.4 per hour on machine.
Cost of Resources not used.
= (Machine hours at capacity - Actual machine hours) x Overhead speed estimated at load.
= ( 24,000 - 12,000) x $1.4.
= 16,800 dollars.
Answer:
Answer is 16800.
Refer below for the explanation.
Explanation:
As per the question,
Upcoming year is 19,000 machine-hours,
Capacity is 24,000 machine-hours,
Actual level of activity for the year is assumed to be 12,000 machine-hours,
Amount assumed $33,600 per year.
Cost of unused capacity=??
=Processing times / machine hours.
= 33,600 / 24,000.
= 1.4 per hour on machine.
Amount not used of resources,
= capacity of machine hours - Machine hours actual x Overhead speed
=24,000-12,000x 1.4.
=6,800