A 53 kg gymnast applies a vertical ground reaction force of 1,080 N at 0.13 m behind the center of mass during a forward somersault. Assume she is facing the right. What is the torque generated about the center of mass

Respuesta :

Answer:

Torque is 140.4 N-m.

Explanation:

Mass of the gymnast, m = 53 kg

Vertical force acting on the gymnast, F = 1080 N

Distance, r = 0.13 m behind the center of mass during a forward somersault. We need to find the torque generated about the center of mass. The force is acting behind the center of mass. F = -1080 N

Torque is given by :

[tex]\tau=F\times r\\\\\tau=-1080\times 0.13\\\\\tau=-140.4\ N-m[/tex]

So, the torque generated about the center of mass is 140.4 N-m.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico