Answer:
7.72 Joules
Explanation:
Data:
mass of block A = 2.00 kg
mass of block B = 14.00 kg
velocity of block A = 2.00 m/s
velocity of block B = 0.500 m/s
The fundamental assumption is that there is elastic collision, therefore, the momentum and energy of the system are conserved.
Thus:
[tex]U_{spring max} = KE_{total} - KE_{cm}\\ KE_{total} = \frac{1}{2}(mv_{1} ^{2} + mv_{2} ^{2} )\\ = 0.5 (3.00(2.00)^{2}+ 14.00 (0.500)^{2} \\ = 7.75 J[/tex]
[tex]V_{cm} = \frac{3(2)-14(0.5)}{3+14} \\ = -0.0588m/s[/tex]
The kinetic energy is given by the following:
[tex]KE_{cm} = \frac{1}{2}(m_{A} + m_{B})(v_{cm})^{2} \\ = \frac{1}{2}(3.00 + 14.00) (-0.0588)^{2} \\ = 0.03 J\\[/tex]
Therefore, the maximum energy is given by the following:
[tex]U_{max} = 7.75 - 0.03\\ = 7.72 J[/tex]