Keene, Inc. produces flash drives for computers, which it sells for $20 each. Each flash drive costs $6 of variable costs to make. During March, 1,000 drives were sold. Fixed costs for March were $5.60 per unit for a total of $5,600 for the month. If variable costs decrease by 10%, what happens to the break-even level of units per month for Keene?

Respuesta :

Answer:

The break even level of units per month fall by 16 units.

Explanation:

The current breakeven units per month are,

Break even in units = 5600 / (20 - 6)  

Break even in units-March = 400 Units

The fixed costs remain constant in the short run to a certain activity level so assuming that the fixed costs will remain $5600.

The new variable costs will be 6 * 0.9 = $5.4

Assuming everything else remains constant,

The new break even in units per month = 5600 / (20 - 5.4)

New break even in units = 383.56 rounded off to 384 units

As a result of decrease in the variable cost per units, the new break even point becomes 16 units less than the previous one.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico