Answer:
$980,879
Explanation:
Recall that
PVAn = (CF1 / (i - g)) × [1 - ((1+g)n/ (1+i))n]
Where
CFI = 120000 × 2.5%
= 123000
i = 15%
g = 2.5%
n = 50
Thus
PVAn = ($123,000 / (15% - 2.50%)) × [1 - ((1+2.5%)50 / (1+15%))50]
= 984000 × 1 - (51.25)/(57.5)
= 984000 × 0.996828
= 980,878.752
= $980, 879