Answer:
Speed of electrons, v = [tex]3.24\times 10^7\ m/s[/tex]
Explanation:
Given that,
The electrons in the beam were accelerated by a voltage of 3.0 kV, V = 3000 volts
Magnetic field, B = 0.55 T
Let us assume to find the speed of the electrons in the beam. In this case, final kinetic energy is equal to the electric potential energy lost moving in potential V
[tex]\dfrac{1}{2}mv^2=qV[/tex]
v is the speed of electron
[tex]v=\sqrt{\dfrac{2qV}{m}}[/tex]
m and e are mass and charge on electron
[tex]v=\sqrt{\dfrac{2qV}{m}} \\\\v=\sqrt{\dfrac{2\times 1.6\times 10^{-19}\times 3000}{9.1\times 10^{-31}}} \\\\v=3.24\times 10^7\ m/s[/tex]
So, the speed of the electron is [tex]3.24\times 10^7\ m/s[/tex]. Hence, this is the required solution.