A piston contains 5.00 L of gas at a pressure of 101 kPa. The piston is compressed until the gas occupies 2.00 L of space. What is the new pressure of gas inside the piston?

Respuesta :

Answer: 252.5 kPa

Explanation:

Given that:

initial volume of gas V1 = 5.00 L

initial pressure of gas P1 = 101 kPa.

new Volume V2 = 2.00 L

new pressure P2 = ?

Since, only pressure and volume are involved, apply the formula for Boyle's law

P1V1 = P2V2

101 kPa x 5.0L = P2 x 2.00L

505 = P2 x 2.00L

P2 = 505/2.00

P2 = 252.5 kPa

Thus, the new pressure of gas inside the piston is 252.5 kPa

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico