Answer:
$10.71
Explanation:
Data provided as the question below:-
Stock outstanding per share = 32,050
Market value per share = $12
The computation of market per share be after the dividend is shown below:-
Where for computing the $1.12
= $1 + 0.12 = $1.12
= (32,050 × $12) ÷ (32,050 × $1.12)
= $384,600 ÷ $35,896
= $10.71
Therefore, the market price per share is $10.71