Answer:
The correct answer is $0.8.
Explanation:
According to the scenario, the given data are as follows:
Price of stock = $21
Market rate of return = 9%
Growth rate = 5%
So, we can calculate the last dividend paid by using following formula:
Price of stock = Last dividend × (1 + Growth rate ) ÷ (Rate of return - growth rate)
By putting the value, we get
$21 = Last dividend × ( 1 + 0.05 ) ÷ ( 0.09 - 0.05 )
$21 = Last dividend × 1.05 ÷ 0.04
Last dividend = $0.8