Answer:
0.4 cm
Explanation:
We are given that
Kinetic energy=K.E=qV=10 eV
Distance between plates,d=1 cm=[tex]1\times 10^{-2} m[/tex]
1 m=100 cm
Potential difference,V=100 V
[tex]1 eV=1.602\times 10^{-19} J[/tex]
We have to find the distance of electron from negative plate.
Mass of electron=[tex]m=9.1\times 10^{-31} kg[/tex]
Speed,[tex]v=\sqrt{\frac{2qV}{m}}[/tex]
[tex]v=\sqrt{\frac{2\times 10\times 1.602\times 10^{-19}}{9.1\times 10^{-31}}}=1.88\times 10^6 m/s[/tex]
Electric field=[tex]E=\frac{V}{d}=\frac{100}{10^{-2}}=10^4 N/C[/tex]
Charge on electron,q=[tex]=-1e=-1.6\times 10^{-19} C[/tex]
Acceleration,a[tex]=\frac-{eE}{m}=-\frac{1.6\times 10^{-19}\times 10^4}{9.1\times 10^{-31}}=-1.76\times 10^{15} m/s^2[/tex]
[tex]v^2-u^2=2as[/tex]
Final velocity,v'=0
Using the formula
[tex]-(1.88\times 10^6)^2=2(-1.76\times 10^{15}) s[/tex]
[tex]s=\frac{(1.88\times 10^6)^2}{2\times 1.76\times 10^{15}}=1\times 10^{-3} m=0.1 cm[/tex]
1 m=100 cm
Mid of separation=[tex]\frac{1}{2}=0.5 cm[/tex]
Distance of electron from negative plate=0.5-0.1=0.4 cm