A normal human heart, beating about once per second, creates a maximum 4.00 mV 4.00 mV potential across 0.250 m 0.250 m of a person's chest, producing a 1.00 Hz 1.00 Hz electromagnetic wave. What is the maximum electric field strength produced? maximum electric field strength: V / m V/m What is the corresponding maximum magnetic field strength in the electromagnetic wave? maximum magnetic field strength: T T What is the wavelength of the electromagnetic wave?

Respuesta :

Answer:

1) maximum electric field strength = 0.016 V/m

2)maximum magnetic field strength = 5.33 x 10^(-11) T

3) wavelength = 3 x 10^(8)m

Explanation:

A) We are given;

Frequency (f) = 1 Hz

Maximum Potential ΔV = 4 mV = 4 x 10^(-3) V

Length; d = 0.25 m

Now, maximum potential formula is given as;

ΔV = E_o•d

Where E_o is maximum electric field strength.

Thus,

E_o= ΔV/d = (4 x 10^(-3))/0.25 = 0.016 V/m

B) The maximum magnetic field strength is given by;

B_o = E_o/c

Where;

c is speed of light = 3 x 10^(8)

B_o is maximum magnetic field strength

Thus,

B_o = 0.016/(3 x 10^(8)) = 5.33 x 10^(-11) T

C) Speed of any electromagnetic wave is given by;

c = fλ

Where;

f is frequency

λ is wavelength

c is speed of light = 3 x 10^(8)

Thus, making λ the subject,

λ = c/f

λ = (3 x 10^(8))/1 = 3 x 10^(8)m

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico