Respuesta :
Complete question:
Polystyrene has dielectric constant 2.6 and dielectric strength 2.0 × 10⁷ V/m . A piece of polystyrene is used as a dielectric in a parallel-plate capacitor, filling the volume between the plates.
a- When the electric field between the plates is 79 % of the dielectric strength, what is the energy density of the stored energy?
b- When the capacitor is connected to a battery with voltage 500.0 V , the electric field between the plates is 79 % of the dielectric strength. What is the area of each plate if the capacitor stores 0.25 mJ of energy under these conditions?
Answer:
(a) The energy density of the stored energy is 2872.1 J/m³
(b) Area of the plate is 27.51 cm²
Explanation:
Given;
dielectric constant, K = 2.6
dielectric strength = 2.0 × 10⁷ V/m
potential difference of the battery, V = 500 V
Part (a)
Electric field strength, E = 79 % of dielectric strength
E = 0.79 x 2.0 × 10⁷ V/m
E = 1.58 × 10⁷ V/m
The energy density of the stored energy
u = ¹/₂Kε₀E²
where;
u is the energy density
ε₀ is permittivity of free space = 8.85 x 10⁻¹² C²/N.m²
u = ¹/₂Kε₀E² = ¹/₂ x 2.6 x 8.85 x 10⁻¹² x (1.58 × 10⁷)²
u = 28.721 x 10² J/m³
u = 2872.1 J/m³
Part (b) Area of the plate if the capacitor stores 0.250 mJ of energy
[tex]A = \frac{C_oV}{\epsilon_o E}[/tex]
The energy density of stored energy is also given as;
U = ¹/₂KC₀V², U = 0.250 mJ
The charge stored in the capacitor;
[tex]C_o =\frac{2U}{KV^2} \\\\C_o =\frac{2*0.25*10^{-3}}{2.6*(500)^2} = 7.692 *10^{-10} = 0.7692 \ nF[/tex]
Substitute these values and solve for Area
[tex]A = \frac{C_oV}{\epsilon_o E} = \frac{7.692*10^{-10} *500}{8.85*10^{-12}*1.58*10^7} = 2.751*10^{-3} \ m^2[/tex]
A = 27.51 cm²