Answer:
[tex]\frac{dV}{dt}=0.5 cm^3/min[/tex]
Step-by-step explanation:
We are given that
[tex]\frac{dS}{dt}=0.1 cm62/min[/tex]
Diameter=d=10 cm
Radius,r=[tex]\frac{d}{2}=\frac{10}{2}=5 cm[/tex]
We have to find the volume of the balloon increasing when the diameter is 10 cm.
Area of balloon=[tex]S=4\pi r^2[/tex]
Differentiate w.r.t t
[tex]\frac{dS}{dt}=8\pi r\frac{dr}{dt}[/tex]
Substitute the values
[tex]0.1=8\pi (10)\frac{dr}{dt}[/tex]
[tex]\frac{dr}{dt}=\frac{0.1}{80\pi}[/tex] cm/min
Volume of sphere,V=[tex]\frac{4}{3}\pi r^3[/tex]
[tex]\frac{dV}{dt}=4\pi r^2\frac{dr}{dt}=4\pi(10)^2\times \frac{0.1}{80\pi}=0.5 cm^3/min[/tex]
Hence, [tex]\frac{dV}{dt}=0.5 cm^3/min[/tex]