In the lab, Kira has two solutions that contain alcohol and is mixing them with each other. She uses 200 milliliters less of Solution A that Solution B. Solution A is 10% alcohol and Solution B is 20% alcohol. How many milliliters of Solution B does she use, if the resulting mixture has 340 milliliters of pure alcohol?

Respuesta :

Answer:

Kira use 1200 ml of solution B.

Step-by-step explanation:

Given:

Two solution with percentage of alcohol.

Percentage of alcohol in solution A =[tex]10\%[/tex] = [tex]0.1[/tex]

Percentage of alcohol in solution B = [tex]20\%[/tex] = [tex]0.2[/tex]

Quantity of pure alcohol, in (A+B) mix = [tex]340[/tex]  ml

According to the question:

Kira uses [tex]200[/tex] milliliters less of Solution A that Solution B.

So,

⇒ [tex]A= B -200[/tex]             ...equation (i)

In terms of total quantity and percentage we can re-write it as,

⇒ [tex]0.1A + 0.2B=340[/tex]    ...equation (ii)

Substituting the value of A from equation (i) in equation (ii).

⇒ [tex]0.1(B-200)+0.2B=340[/tex]

⇒ [tex]0.1B-20+0.2B=340[/tex]

⇒  [tex]0.1B+0.2B-20=340[/tex]

⇒ [tex]0.3B-20=340[/tex]

⇒ [tex]0.3B-20+20=340+20[/tex]  ...adding 20 both sides

⇒ [tex]0.3B=360[/tex]

⇒ [tex]B=\frac{360}{0.3}[/tex]                             ...dividing 0.3 on both sides  

⇒ [tex]B=1200[/tex] ml

She uses 1200 milliliters of solution B where the resulting mixture has 340 ml of pure solutions.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico