where p0 is the atmospheric pressure at sea level and k is a constant. If the atmospheric pressure is 14.7 lb/in.2 at sea level and 12.6 lb/in.2 at 4,000 ft, find the atmospheric pressure at an altitude of 10,000 ft. (Round your answer to two decimal places.)

Respuesta :

Answer:

The value of pressure at an altitude of 10000 ft = 10 [tex]\frac{lb}{in^{2} }[/tex]

Step-by-step explanation:

Given data

Atmospheric pressure [tex]P_{0}[/tex] = 14.7 [tex]\frac{lb}{in^{2} }[/tex]

Pressure at 4000 ft = 12.6 [tex]\frac{lb}{in^{2} }[/tex]

If temperature is constant then the atmospheric pressure is varies with the altitude according to law

P (h) = [tex]P_{0}[/tex] [tex]e^{- kh}[/tex] ------ (1)

where k= constant & h = height

12.6 = 14.7 [tex]e^{- 4000k}[/tex]

0.857 = [tex]e^{- 4000k}[/tex]

㏑ 0.857 = - 4000 k

-0.154 = - 4000 k

k = 3.85 × [tex]10^{-5}[/tex]

Thus the atmospheric pressure at an altitude of 10,000 ft is

[tex]P_{10000} =[/tex] 14.7 × [tex]e^{- kh}[/tex] ----- (2)

Product of k & h is

k h = 3.85 × [tex]10^{-5}[/tex] × 10000

k h = 0.385

Put his value of k h = 0.385  in equation (2) we get

[tex]P_{10000} =[/tex] 14.7 × [tex]e^{-0.385 }[/tex]

[tex]P_{10000} =[/tex] 10 [tex]\frac{lb}{in^{2} }[/tex]

This is the value of pressure at an altitude of 10000 ft.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico