Answer:
The mass percent of Al(OH)₃ is 15.3%
Explanation:
The reaction is:
Al(OH)₃ + 3HCl = AlCl₃ + 3H₂O
The excess acid is neutralized with a solution of sodium hidroxide, in the reaction:
NaOH + HCl = NaCl + H₂O
The total moles of HCl is:
[tex]n_{HCl,total} =M_{HCl} *V_{HCl} =0.111*0.025=2.78x10^{-3} moles[/tex]
From the second titration, the moles of excess of HCl is:
[tex]n_{HCl,excess} =n_{NaOH} =M_{NaOH} *V_{NaOH} =0.132*0.01105=1.46x10^{-3} moles[/tex]
The difference between the total and excess of HCl, it can be know the moles that reacts with the aluminum hydroxide, is:
[tex]n_{HCl,reacts} =n_{HCl,total}-n_{HCl,excess} =2.78x10^{-3} moles-1.46x10^{-3} moles=1.32x10^{-3} moles[/tex]
The ratio between HCl and Al(OH)₃ is 3:1. The MW for aluminum hydroxide is 78 g/mol, thus:
[tex]m_{Al(OH)3} =1.32x10^{-3} molesHCl*\frac{1molAl(OH)3}{3molesHCl} *\frac{78gAl(OH)3}{1molAl(OH)3} =0.03g[/tex]
The percentage of Al(OH)₃ is:
[tex]Percentage-Al(OH)3=\frac{m_{Al(OH)3} }{m_{antiacid} } *100=\frac{0.03}{0.196} =15.3[/tex]%