Answer:
a) (0.5256,0.5944)
c) Criticism is invalid
Step-by-step explanation:
We are given the following in the question:
Sample size, n = 560
Proportion of mislabeled = 56%
[tex]\hat{p} = 0.56[/tex]
a) 90% Confidence interval:
[tex]\hat{p}\pm z_{stat}\sqrt{\dfrac{\hat{p}(1-\hat{p})}{n}}[/tex]
[tex]z_{critical}\text{ at}~\alpha_{0.05} = \pm 1.64[/tex]
Putting the values, we get:
[tex]0.56\pm 1.64(\sqrt{\dfrac{0.56(1-0.56)}{560}}) = 0.56\pm 0.0344\\\\=(0.5256,0.5944)[/tex]
b) Interpretation of confidence interval:
We are 90% confident that the true proportion of all seafood in the country that is mislabeled or misidentified is between 0.5256 and 0.5944 that is 52.56% and 59.44%.
c) Validity of criticism
Conditions for validity:
[tex]np > 10\\n(1-p)>10[/tex]
Verification:
[tex]560\times 0.56 = 313.6>10\\560(1-0.56) = 246.4>10[/tex]
Both the conditions are satisfied. This, the criticism is invalid.