Answer:
The angular position of the wheel after 2 s is 14.8 rad.
Explanation:
From the equation of motion, we have
Δs = u·t + 1/2·α·t²
Where Δs = Change in position of a point on the wheel
u = Initial angular velocity at time t = 0, = 4.5 rad/s
t = Time duration of the motion = 2 s
α = Angular acceleration = -0.5 rad/s²
Therefore
Δs = u·t + 1/2·α·t² = 4.5×2 + 1/2×(-0.5)×2² = 8 radians
Where we have the initial position to be 6.8 rad, the new position therefore, will be
6.8 rad + 8 rad = 14.8 rad.