Answer:
(a). Angular speed [tex]\omega = 130.83 \frac{rad}{s}[/tex]
(b). The tangential speed at a point 3.06 cm from its center is V = 4 [tex]\frac{m}{s}[/tex]
(c). The radial acceleration of a point on the rim is [tex]a_{r} =[/tex] 1.37 [tex]\frac{km}{s^{2} }[/tex]
(d). The total distance a point on the rim moves in 1.96 sec is D = 20.56 m
Explanation:
Given data
Radius = 8.02 cm = 0.0802 m
N = 1250 RPM
(a). Angular speed
[tex]\omega = \frac{2 \pi N}{60}[/tex]
[tex]\omega = \frac{2 \pi 1250}{60}[/tex]
[tex]\omega = 130.83 \frac{rad}{s}[/tex]
(b). The tangential speed at a point 3.06 cm from its center is
V = r [tex]\omega[/tex]
V = 0.0306 × 130.83
V = 4 [tex]\frac{m}{s}[/tex]
(c). The radial acceleration of a point on the rim is
[tex]a_{r} = r \omega^{2}[/tex]
[tex]a_{r} = 0.0802[/tex] × [tex]130.83^{2}[/tex]
[tex]a_{r} =[/tex] 1369.32 [tex]\frac{m}{s^{2} }[/tex]
[tex]a_{r} =[/tex] 1.37 [tex]\frac{km}{s^{2} }[/tex]
(d). The total distance a point on the rim moves in 1.96 sec is
D = r [tex]\omega t[/tex]
D = 0.0802 × 130.83 × 1.96
D = 20.56 m