Answer:
$3,119.62
Explanation:
We use the present value formula i.e to be shown in the attached spreadsheet below:
Given that,
Future value = $10,000
Rate of interest = 5.91% ÷ 2 = 2.96%
NPER = 20 years × 2 = 40 years
PMT = $0
The formula is shown below:
= -PV(Rate;NPER;PMT;FV;type)
So, after solving this, the price of the bond is $3,119.62