Respuesta :
Answer:
Revenue worth $11,500 is recognized in 2016, and revenue worth $6,500 is recognized in 2017.
Explanation:
The question requires the calculation of revenue associated with August 2016 gift card sales which would be recognized in 2016 and 2017.
Revenue for 2016 consists of all gift cards sold during August 2016 and redeemed in 2016. Hence,
Revenue recognized in 2016
= $4,000 + $3,000 + $2,500 + $2,000
= $11,500
The total sales made during August 2016 are worth $18,000 while the revenue recognized during 2016 is $11,500. The remaining revenue shall, therefore, be recognized during 2017. Hence,
Revenue recognized in 2017
= $18,000 - $11,500
= $6,500
Answer:
2016 revenue = $11,500
2017 revenue = $6500
Explanation:
Given the following ;
Gift card sold out in August 2016:
Total = $18,000
Gift cards Redeemed in 2016:
September = $4000
October = $3000
November = $2500
December = $2000
Gift cards redeemed in 2017:
January = $1000
February = $500
Total Recognized gift card revenue in 2016:
$(4000 + 3000 + 2500 + 2000) = $11,500
Total Recognized gift card revenue in 2017:
Total gift cards rolled out - total recognized in 2016:
$18,000 - $11,500 = $6,500
Though only $1500 was redeemed in 2017,however gift cards not redeemed within 12 months are not likely to be redeemed. The 12 month period ends in July 2017. Hence it will be recognized in 2017.