Answer:
95% Confidence interval: (0.361,0.539)
Step-by-step explanation:
We are given the following in the question:
Sample size, n = 120
Number of farmers who reusable cloth bags, x = 54
[tex]\hat{p} = \dfrac{x}{n} = \dfrac{54}{120} = 0.45[/tex]
95% Confidence interval:
[tex]\hat{p}\pm z_{stat}\sqrt{\dfrac{\hat{p}(1-\hat{p})}{n}}[/tex]
[tex]z_{critical}\text{ at}~\alpha_{0.05} = \pm 1.96[/tex]
Putting the values, we get:
[tex]0.45\pm 1.96(\sqrt{\dfrac{0.45(1-0.45)}{120}}) = 0.45\pm 0.089\\\\=(0.361,0.539)[/tex]
is the required 95% confidence interval for the proportion of adults who have purchased reusable cloth bags.