Answer: The equilibrium constant of the reaction is 0.0526 and standard Gibbs free energy of the reaction is -7.296 kJ/mol
Explanation:
For the given chemical equation:
[tex]\text{Glucose-6-phosphate}\rightleftharpoons \text{Glucose-1-phosphate}[/tex]
The expression of [tex]K_{eq}[/tex] for above equation follows:
[tex]K_{eq}=\frac{[\text{Glucose-1-phosphate}]}{[\text{Glucose-6-phosphate}]}[/tex]
We are given:
[tex][\text{Glucose-1-phosphate}]=0.01M[/tex]
[tex][\text{Glucose-6-phosphate}]=0.19M[/tex]
Putting values in above expression, we get:
[tex]K_{eq}=\frac{0.01}{0.19}=0.0526[/tex]
The equation used to calculate standard Gibbs free energy of the reaction follows:
[tex]\Delta G^o=+RT\ln K_{eq}[/tex]
where,
[tex]\Delta G^o[/tex] = Standard Gibbs free energy
R = Gas constant = 8.314 J/K mol
T = Temperature = [tex]25^oC=[25+273]K=298K[/tex]
[tex]K_{eq}[/tex] = Equilibrium constant of the reaction = 0.0526
Putting values in above equation, we get:
[tex]\Delta G^o=8.314J/K.mol\times 298K\times \ln (0.0526)\\\\\Delta G^o=-7296.5J/mol=7.296kJ/mol[/tex]
Hence, the equilibrium constant of the reaction is 0.0526 and standard Gibbs free energy of the reaction is -7.296 kJ/mol