Answer:
Unitary cost= $108
Explanation:
Giving the following information:
Direct materials= $28
Direct labor= $58
Variable manufacturing overhead= $22
Under the variable costing method, the unitary product cost is calculated using direct material, direct labor, and variable overhead.
Unitary cost= 28 + 58 + 22= $108