Respuesta :

Answer:

0.2 kilometres per hour

Step-by-step explanation:

200m = 200/1000 km

= 0.2km

In one hour

0.2 km/h

Answer:

=0.2 km/hr

Step-by-step explanation:

200 metre per hour

=1 km=1000 metre

Hence we divide it by 1000

=200/1000 km/hr

=2/10 km/hr

=1/5 km/hr

=0.2 km/hr

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico