Respuesta :
Answer:
a. Irreversible
b. Impossible
c. Impossible
Explanation:
to determine if a case is reversible, irreversible or impossible we compare the actual efficiency to the maximum efficiency of each case
maximum efficiency of the power cycle
nmax = 1 - TC/TH
nmax = 1 - 400/1200
Check attachment for complete solution


Answer:
a) N=0.04 (4%)
b)N=0.99 (99%)
c)N=0.07 (7%)
Explanation:
The maximum power efficiency of any power cycle operating between two reservoirs is
Nmax=1-Tc/Th
Nmax=1-400k/1200k
Nmax=1-0.3333
Nmax=0.667 (66.7%)
Given Q . H= 5 600 kW, Q . C= 5 400 kW
a) Wcycle= Qh-Qc
Wcycle=5600-5 400
Wcycle=200KW
N=Wcycle/Qh
N=200KW/5 600 kW
N=0.04 (4%)
b) Q . H =5 600 kW, Q . C= 5 0 kW
Wcycle= Qh-Qc
Wcycle= 5 600 kW-5 0 kW
Wcycle=5550 kW
N=Wcycle/Qh
N=5550/5 600
N=0.99 (99%)
C) Q . H= 5 600 kW, Q . C= 5 200 kW
Wcycle= Qh-Qc
Wcycle=5 600-5 200
Wcycle=400 kW
N=Wcycle/Qh
N=400kW/5 600 kW
N=0.07 (7%)