Answer:
Increase in income= $550,000
Explanation:
Giving the following information:
Variable costs per unit:
Manufacturing $60
If a special pricing order is accepted for 5,500 sails at a sales price of $ 160 per unit
Because there is no change in the fixed costs and there are no variable selling and administrative costs, the effect on income will be equal to the change in total contribution margin.
Total contribution margin= number of units* (selling price - unitary variable cost
Total contribution margin change= 5,500* (160 - 60)= $550,000
Increase in income= $550,000