Respuesta :
Answer:
a) 0.321 = 32.1% probability that a randomly selected home run was hit to right field
b) 0.038 = 3.8% probability that a randomly selected home run was hit to left field
c) 3.8% probability of hitting a home run to left field, which is lower than 5%, so yes, it was unusual for this player to hit a home run to left field.
Step-by-step explanation:
A probability is the number of desired outcomes divided by the number of total outcomes.
(a) What is the probability that a randomly selected home run was hit to right field?
Desired outcomes:
17 home runs to right field, so [tex]D = 17[/tex]
Total outcomes:
53 total home runs, so [tex]T = 53[/tex]
[tex]p = \frac{17}{53} = 0.321[/tex]
0.321 = 32.1% probability that a randomly selected home run was hit to right field
(b) What is the probability that a randomly selected home run was hit to left field?
Desired outcomes:
2 home runs to left field, so [tex]D = 2[/tex]
Total outcomes:
53 total home runs, so [tex]T = 53[/tex]
[tex]p = \frac{2}{53} = 0.038[/tex]
0.038 = 3.8% probability that a randomly selected home run was hit to left field
(c) Was it unusual for this player to hit a home run to left field?
Probabilities lower than 5% means that the event is unusual.
3.8% probability of hitting a home run to left field, which is lower than 5%, so yes, it was unusual for this player to hit a home run to left field.