Answer:
The correct answer is option (B).
Explanation:
According to the scenario, the given data are as follows:
Par value of bond = $10,000
Coupon rate Annual = 5%
So, Coupon rate semi annual = 2.5%
Inflation rate semi annual = 2%
So, we can calculate the coupon payment for six months by using following formula:
New par value of bonds after inflation = $10,000 + ( $10,000 × 2% ) = $10,200
So, Coupon payment = New par value × Coupon rate semi annual
= $10,200 × 2.5%
= $255