Respuesta :
Answer: 456.3g
Explanation:
Mass in grams = ?
Number of moles = 7.8 moles
Molar mass of NaCl = ?
For molar mass of NaCl, use atomic mass of sodium Na, = 23; Chlorine Cl = 35.5
NaCl = (23 + 35.5) = 58.5g/mol
Apply the formula:
Number of moles = (Mass in grams / molar mass)
7.8 moles = Mass /58.5g/mol
Mass = 7.8 moles x 58.5 g/mol
Mass = 456.3g
Thus, there are 456.3g in 7.8 moles of NaCl.
The mass for 7.8 moles of NaCl will be: 455.83 grams.
Number of moles:
It is defined as given mass over molar mass. It is given by:
[tex]\text{Number of moles}=\frac{\text{Given mass}}{\text{Molar mass}}[/tex]................(i)
Given:
Moles of NaCl= 7.8 moles
To find:
Mass of NaCl= ?
Molar mass of NaCl = 58.44 g/mol
Substituting the values in equation (i)
Given mass = Number of moles * Molar mass
Given mass = 7.8*58.44
Given mass= 455.83 g
Thus, mass of NaCl will be 455.83 grams.
Find more information about Number of moles here: brainly.com/question/15356425