Respuesta :
Answer: The predicted cell potential of the cell is +0.0587 V
Explanation:
The half reactions for the cell is:
Oxidation half reaction (anode): [tex]M(s)\rightarrow M^{2+}+2e^-[/tex]
Reduction half reaction (cathode): [tex]M^{2+}+2e^-\rightarrow M(s)[/tex]
In this case, the cathode and anode both are same. So, [tex]E^o_{cell}[/tex] will be equal to zero.
To calculate cell potential of the cell, we use the equation given by Nernst, which is:
[tex]E_{cell}=E^o_{cell}-\frac{0.0592}{n}\log \frac{[M^{2+}_{(diluted)}]}{[M^{2+}_{(concentrated)}]}[/tex]
where,
n = number of electrons in oxidation-reduction reaction = 2
[tex]E_{cell}[/tex] = ?
[tex][M^{2+}_{(diluted)}][/tex] = 0.05 M
[tex][Zn^{2+}_{(concentrated)}][/tex] = 4.808 M
Putting values in above equation, we get:
[tex]E_{cell}=0-\frac{0.0592}{2}\log \frac{0.05M}{4.808M}[/tex]
[tex]E_{cell}=0.0587V[/tex]
Hence, the predicted cell potential of the cell is +0.0587 V
Using Nernst equation, the predicted cell voltage is 0.59 V.
From Nernst equation;
Ecell = E° - 0.592/n log Q
In this particular case;
Ecell = E° - 0.592/n log [dilute]/[concentrated]
Also, since the metal is has a charge of +2;
M^2+(aq) + 2e -----> M(s)
Now from the question;
[dilute] = 0.05 M
[concentrated] = 4.808 M
n = 2
E° = 0 V
Substituting values;
Ecell = 0 - 0.592/2 log [0.05 M]/[4.808 M]
Ecell = 0.59 V
Learn more: https://brainly.com/question/6505878