Answer:
6.9%
Explanation:
We are given that
Distance between Earth and Moon=d=[tex]3.82\times 10^8[/tex] m
Radius of Earth=r=[tex]6.37\times 10^6 m[/tex]
a.Initially gravitational pull
[tex]F=\frac{GmM}{(r+d)^2}[/tex].....(1)
After changing
Gravitational pull
[tex]F'=\frac{GmM}{(d-r)^2}[/tex].....(2)
Equation (2) divided by equation (1)
[tex]\frac{F'}{F}=\frac{(r+d)^2}{(d-r)^2}[/tex]
[tex]\frac{F'}{F}=\frac{(3.82\times 10^8+6.37\times 10^6)^2}{(3.82\times 10^8-6.37\times 10^6)^2}=1.069[/tex]
Increases in gravitational pull=[tex]\frac{F_2}{F_1}-1=1.069-1=0.069\times 100=6.9[/tex]%