Answer:
Explanation:
1000cm³ = 1mL = 1dm³
C₃H₄O₄ + 2NaOH → Na₂C₃H₂O₄ + 2H₂O
0.10M = 1000cm³
x M = 21.09cm³
xM = (21.09 * 0.10) / 1000
x M = 0.002109 moles
From equation of the reaction,
1 mole of C₃H₄O₄ reacts with 2 moles of NaOH
1 mole of C₃H₄O₄ = 2 moles of NaOH
y mole of C₃H₄O₄ = 0.002109 moles of NaOH
y = ( 0.002109 * 1 ) / 2
y = 0.0010545 moles
0.0010545 moles is present in 12.30cm³
0.0010545 mole = 12.30cm³
z mole = 1000cm³
z = (0.0010545 * 1000) / 12.30
Z = 0.0857M
The molarity of malonic acid is 0.0857M