A ball is thrown vertically upward with an initial velocity of 32 feet per second. The distance s​ (in feet) of the ball from the ground after t seconds is s equals 32 t minus 16 t squared. ​(a) At what time t will the ball strike the​ ground? ​(b) For what time t is the ball more than 12 feet above the​ ground?

Respuesta :

Answer:

(a) Therefore the ball will strike the ground after [tex]\frac12[/tex] s.

(b)Therefore the ball is more than 12 feet above the ground for 1 s.

Step-by-step explanation:

Given that,

a ball is thrown vertically upward with an initial velocity of 32 feet per second.

The distance of the ball from the ground is

[tex]S=32 t - 16t^2[/tex]

where s is distance in feet and t is time in second.

(a)

When the ball strike the ground, the height of the ball will be zero.

That is S=0

[tex]\Rightarrow 32t-16t^2=0[/tex]

[tex]\Rightarrow 16t(2-t)=0[/tex]

[tex]\Rightarrow t=0,2[/tex]

Therefore the ball will strike the ground after 2 s.

(b)

At some time t₁ between the ball being thrown upward direction and the maximum height, the ball is at a height of 12 ft.

After attain the maximum height, the ball come down towards ground. So, the ball again attain a height 12 ft after t₂ second.

To find the value of t₁ and t₂, we have to solve the following equation

[tex]32t-16 t^2=12[/tex]

[tex]\Rightarrow 32t-16 t^2-12=0[/tex]

[tex]\Rightarrow -4(4t^2-8t+3)=0[/tex]

[tex]\Rightarrow 4t^2-8t+3=0[/tex]

[tex]\Rightarrow 4t^2-6t-2t+3=0[/tex]

[tex]\Rightarrow 2t(2t-3)-1(2t-3)=0[/tex]

[tex]\Rightarrow (2t-3)(2t-1)=0[/tex]

[tex]\Rightarrow t=\frac 12, \frac32[/tex]

Therefore the ball is more than 12 feet above the ground for [tex]=(\frac32-\frac12)s[/tex]

                                                                                                      =1 s

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico