Answer:
$1100 per apartment
Explanation:
For each x times increase by $20, x units goes vacant.
Thus,
We can say:
Rent is 400 + 20x
The number of apartments rented then is 90 - x
The revenue would be the rent multiplied by the number of apartments rented. So revenue would be:
[tex]R(x)=(400+20x)(90-x)\\R(x)=36000-400x+1800x-20x^2\\R(x)=-20x^2+1400x+36000\\R(x)=20x^2-1400x-36000\\R(x)=x^2-70x-1800[/tex]
This is a parabola with a = 1 , b = -70, and c = -1800
THe max value occurs at [tex]x=-\frac{b}{2a}[/tex]
SO, that would be at:
[tex]x=-\frac{-70}{2(1)}=35[/tex]
Hence, if there is "35" increases of $20, that would give us the max revenue.
35 number of increases of $20 means:
20*35 = 700 increase
So, rent should be set at 400 + 700 = $1100 per apartment