An automotive manufacturer wants to know the proportion of new car buyers who prefer foreign cars over domestic. Step 2 of 2: Suppose a sample of 897 new car buyers is drawn. Of those sampled, 304 preferred foreign over domestic cars. Using the data, construct the 95% confidence interval for the population proportion of new car buyers who prefer foreign cars over domestic cars. Round your answers to three decimal places.

Respuesta :

Answer:

The 95% confidence interval for the population proportion of new car buyers who prefer foreign cars over domestic cars is (0.308, 0.37)

Step-by-step explanation:

In a sample with a number n of people surveyed with a probability of a success of [tex]\pi[/tex], and a confidence level of [tex]1-\alpha[/tex], we have the following confidence interval of proportions.

[tex]\pi \pm z\sqrt{\frac{\pi(1-\pi)}{n}}[/tex]

In which

z is the zscore that has a pvalue of [tex]1 - \frac{\alpha}{2}[/tex].

For this problem, we have that:

[tex]n = 897, \pi = \frac{304}{897} = 0.339[/tex]

95% confidence level

So [tex]\alpha = 0.05[/tex], z is the value of Z that has a pvalue of [tex]1 - \frac{0.05}{2} = 0.975[/tex], so [tex]Z = 1.96[/tex].

The lower limit of this interval is:

[tex]\pi - z\sqrt{\frac{\pi(1-\pi)}{n}} = 0.339 - 1.96\sqrt{\frac{0.339*0.661}{897}} = 0.308[/tex]

The upper limit of this interval is:

[tex]\pi + z\sqrt{\frac{\pi(1-\pi)}{n}} = 0.339 + 1.96\sqrt{\frac{0.339*0.661}{897}} = 0.37[/tex]

The 95% confidence interval for the population proportion of new car buyers who prefer foreign cars over domestic cars is (0.308, 0.37)

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico