The theoretical maximum specific gravity of a mix at 5.0% binder content is 2.495. Using a binder specific gravity of 1.0, find the theoretical maximum specific gravity at 6.5% binder content. (Hint: Both use the same stone, therefore have the same Gmb)

Respuesta :

Answer:

The theoretical maximum specific gravity at 6.5% binder content is 2.44.

Explanation:

Given the specific gravity at 5.0 %  binder content 2.495

Therefore

95 % mix + 5 % binder  gives S.G. = 2.495

Where the  binder is S.G. = 1, Therefore

Per 100 mass unit we have (Mx + 5)/(Vx + 5) = 2.495

(95 +5)/(Vx +5) = 2.495

2.495 × (Vx + 5) = 100

Vx =35.08 to 95

Or density of mix = Mx/Vx = 95/35.08 = 2.7081

Therefore when we have 6.5 % binder content, we get

Per 100 mass unit

93.5 Mass unit of Mx has a volume of

Mass/Density = 93.5/2.7081 = 34.526 volume units

Therefore we have

At 6.5 % binder content.

(100 mass unit)/(34.526 + 6.5) = 2.44

The theoretical maximum specific gravity at 6.5% binder content = 2.44.

ACCESS MORE
EDU ACCESS