Respuesta :
Answer:
1. 300 tires
2. 150 units
3. 32 times
4. 11.4 days
5. $2,400
6. $2,400
Explanation:
Economic order quantity is the quantity at which business incur minimum cost. This is the level of order where the holding cost equals to the ordering cost of the business.
Material cost remains the same whatever the the order level. The costs that vary with the change in order level are ordering cost and holding cost.
The cost incurred to for each order placed is called ordering cost and cost which incurred to hold the inventory for a specific period is called holding cost.
EOQ = [tex]\sqrt{\frac{2 X S X D}{H} }[/tex]
EOQ = [tex]\sqrt{\frac{2 X 75 X 9600}{16} }[/tex]
EOQ = 300 units
1. EOQ is the level of order That should be placed to minimize the total cost of the business. The manager should order 300 tires in each lot.
2.
Average Inventory = EOQ / 2 = 300 / 2 = 150 units
3.
Number of orders = Total yearly demand / EOQ = 9,600 / 300 = 32 times
4.
Number of days = ( EOQ / total demand ) x 365 = 300 / 9600 x 365 = 11.4 days
5.
Fixed ordering cost = Total Demand / EOQ x $75 = (9600 / 300) x $75 = $2,400
6.
Holding cost = Average Inventory x holding cost per unit = 150 units x $16 = $2,400
Here Holding cost and ordering cost is same at EOQ level.
300 tires should be order in each lot, the company's average inventory of this tire equals 150 units, if the EOQ quantity is ordered, the order will be placed 32 times. the order will often need to be replaced in 11.4 days, the amount that the company will spend annually on fixed ordering cost is $2,400, the amount that the company will spend annually on holding (carrying) costs is $2,400.
What is an Economic order quantity?
This refers to the quantity at which business incur minimum cost. This is the level of order where the holding cost equals to the ordering cost of the business.
What is the EOQ?
EOQ = √2 * S * D / H
EOQ = √2 * 75 * 200 / 2
EOQ = 200
Hence, the manager should order 300 tires in each lot.
What is the Average Inventory?
= EOQ / 2
= 300 / 2
= 150 units
What is the Number of orders?
= Total yearly demand / EOQ
= 9,600 / 300
= 32 times
What is the Number of days?
= (EOQ / total demand ) x 365
= 300 / 9600 x 365
= 11.4 days
What is the Fixed ordering cost?
= Total Demand / EOQ x $75
= (9600 / 300) x $75
= $2,400
What is the Holding cost?
= Average Inventory x holding cost per unit
= 150 units x $16
= $2,400
Read more about Economic order quantity
brainly.com/question/26814787