1. Work out the speed of a car travelling:
a. 100m in 10s
b. 300m in the 20s
c. 700m in 35s
d. 1000m in 200s

Respuesta :

Answer:

10m/s,15m/s,20m/s,5m/s

Step-by-step explanation:

Speed = distance / time

a) distance = 100m , time = 10s

Speed = distance / time

Speed = 100m/10s

Speed = 10m/s

b) distance = 300m , time = 20s

Speed = distance / time

Speed = 300m/20s

Speed = 15m/s

c) distance = 700m , time = 35s

Speed = distance / time

Speed = 700m/35s

Speed = 20m/s

d) distance = 1000m , time = 200s

Speed = distance / time

Speed = 1000m/200s

Speed = 5m/s

I hope this was helpful, please rate as brainliest  

Step-by-step explanation:

speed is a scalar quantity (which only needs a magnitude), and velocity is a vector quantity (needs a magnitude with a direction)

Here since they want the "speed" you can use the velocity formula, but without a direction.

[tex]velocity = \frac{distance}{time} [/tex]

A. v=100/10

v=10m/s

B. v=300/20

v=15m/s

C. v=700/35

v=20m/s

D. V=1000/200

v=5m/s

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico