Respuesta :

Answer:

Explanation:

density = mass/volume

so you have 5kg/.75L

or 5000g/750mL

obash

Answer:

Find the density of a rock whose mass is 5 kg and whose volume is 0.75 L.

Explanation:

Density= mass/volume

Volume= 0.75L = 0.00075m³

Density= 5kg/0.00075m³

Density= 6666.67kg/m³

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico