manvikjha19114 manvikjha19114
  • 30-03-2020
  • Mathematics
contestada

A 50g piece of chocolate costs 45p. How much would 1kg of chocolate cost at this rate?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 30-03-2020

Step-by-step explanation:

Cost of 50g of chocolate= 45 p

cost of 1 g of chocolate = 45/50 p. = 0.9p

cost of 1kg = 1000g = 0.9* 1000 p

= 900 p

Answer Link
ashp14 ashp14
  • 30-03-2020
1kg = 1000g

1000/50 = 20

So 1kg of chocolate equals 20 lots of 50g chocolate

One 50g chocolate is 45p

45p*20=900p

1kg would cost 900p
Answer Link

Otras preguntas

Suppose the number of buyers in a market decreases and a technological advancement occurs also. what would we expect to happen in the market? a. equilibrium pri
I need help on this question plz
anyone can explain for me
Triangle ABC is congruent to triangle DFE. Find x.
Helena has saved $595 to put toward snowboarding equipment and lift tickets at the hill. Each lift ticket costs $35. If she wants to have more than $420 of her
A stock has produced returns of 11.9 percent, 5.6 percent, 16.4 percent, and -4.2 percent over the past four years, respectively. what is the geometric average
why didnt dexter want a pocket calculator
"Civil and religious liberty are inseparably interwoven..." ~ Maryland Farmer, Essay 7 What is the "Maryland Farmer" trying to illustrate about the protection n
How would I solve Number 1.
"every person…that find himself grieved, oppressed or unlawfully wronged do make a bill of complaint, and put it to his highness and he shall be heard, and with