Respuesta :

Answer: 162.8 grams

Explanation:

Magnesium nitrate has a chemical formula of Mg(NO3)2.

Given that:

Number of moles of Mg(NO3)2 = 1.1 moles

Mass in grams of Mg(NO3)2 = ?

For Molar mass of Mg(NO3)2, use atomic mass of magnesium = 24g, nitrogen = 14g, oxygen = 16g

Mg(NO3)2 = 24g + (14g + 16gx3) x 2

= 24g + (14g + 48g) x 2

= 24g + (62g) x 2

= 24g + 124g

= 148g/mol

Now, apply the formula:

Number of moles = Mass in grams / molar mass

1.1 moles = Mass / 148g/mol

Mass = 1.1 moles x 148g/mol

Mass = 162.8 grams

Thus, there are 162.8 grams of magnesium nitrate.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico