Answer:
57.5 kj
Explanation:
Given data:
Heat of vaporization of methane = 9.20 kj/mol
Heat energy required to vaporize 100 g of methane = ?
Solution:
First of all we will calculate the number of moles of methane in 100 g.
Number of moles of methane:
Number of moles = mass/ molar mass
Number of moles = 100 g/ 16 g/mol
Number of moles = 6.25 mol
It is stated that for one mole of methane heat of vaporization is 9.20 kj.
For 6.25 mol or 100 g,
6.25 mol × 9.20 kj/mol
57.5 kj