Answer:
1372m
Explanation:
d (distance of the storm) =?
t (time) = 4secs
V (velocity of sound in air) = 343m/s
The distance can be obtained by the following equation:
Velocity = Distance /time
distance = Velocity x time
distance = 343 x 4
distance = 1372m
Therefore, the storm is 1372m away