dd2289
contestada

A student swings a 0.35 kg rock on a 1.25 m string above their head. The rock goes through 1 complete revolution in 0.665 s. What is the tension in the string?

Respuesta :

Answer:

39.0 N

Explanation:

Since the rock is in uniform circular motion, the tension in the string provides the centripetal force required to keep the rock in circular motion.

So we can write:

[tex]T=m\omega^2 r[/tex]

where

T is the tension in the string

m = 0.35 kg is the mass of the rock

r = 1.25 m is the radius of the circle (the length of the string)

[tex]\omega[/tex] is the angular velocity of the rock

Here the rock covers 1 revolution in a time of

t = 0.665 s

1 revolution corresponds to an angle of [tex]2\pi[/tex] rad, so the angular velocity is:

[tex]\omega=\frac{2\pi}{0.665 s}=9.44 rad/s[/tex]

Therefore substituting into the previous equation, we can find the centripetal force, which is the tension in the string:

[tex]T=(0.35)(9.44)^2(1.25)=39.0 N[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico