George is applying a downward force of 50N to and object that has a mass of 50kg. What is the normal force (FN) of the object while George is applying the pressure?g=10 m/s2

Respuesta :

The normal force acting on the object is 500 N in the upward direction

Explanation:

As George is applying a downward force, the normal force will be in the upward direction. The normal force will be exerted due to the acceleration due to gravity exerted on the object.

So, as per Newton's second law, the normal force acting on the object can be measured by the product of mass of the object and the acceleration due to gravity acting on the object.

But as the acceleration due to gravity is a downward acting acceleration and the normal force is a upward acting force, so the acceleration will be having a negative sign in the formula.

[tex]Normal\ force = Mass \times Acceleration\ due\ to\ gravity[/tex]

Here, acceleration due to gravity g = -10 m/s² and mass is given as 50 kg, then

Normal force = 50 × (-10) = -500 N

So, the normal force acting on the object is 500 N in the upward direction.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico