The total cost of a shirt and a pair of pants was $93.43. If the price of the shirt was $2.43 less than the pair of pants, what was the price of the shirt? Express your answer as a simplified fraction or a decimal rounded to two places.

Respuesta :

Therefore, the price of the shirt is $43.07

Explanation:

Given:

Let s be the price of the shirt

Let p be the price of a pair of pants

s + p = $93.43                 -1

s = p - 2.43                      -2

On solving, these two equation we get:

p - 2.43 + p = 93.43

2p = 93.43 - 2.43

2p = 91

p = 45.5

Putting the value of p = $45,5 in equation 2 we get:

s = 45.5 - 2.43

s = 43.07

Therefore, the price of the shirt is $43.07

ACCESS MORE
EDU ACCESS