Respuesta :

Neetoo

Explanation:

1)

Given data:

Moles of Al(OH)₃ = 0.52 mol

Moles of HCl consume = ?

Solution:

Chemical equation:

Al(OH)₃ + 3HCl      →     AlCl₃ + 3H₂O

Now we will compare the moles of HCl and Al(OH)₃.

                        Al(OH)₃         :           HCl

                            1                 :             3

                          0.52            :             3×0.52 = 1.56 mol

1.56 moles of HCl are consumed with 0.52 moles of  Al(OH)₃ .

2)

Given data:

Moles of water  produced = ?

Moles of Al(OH)₃ react = 1.35 mol

Solution:

Chemical equation:

Al(OH)₃ + 3HCl      →     AlCl₃ + 3H₂O

Now we will compare the moles of H₂O and Al(OH)₃.

                        Al(OH)₃         :          H₂O

                            1                 :             3

                          1.35              :             3×1.35 = 4.05 mol

4.05 moles of H₂O are produced from 1.35 moles of  Al(OH)₃ .

3)

Given data:

Moles of water  produced = ?

Moles of HCl react = 1.98 mol

Solution:

Chemical equation:

Al(OH)₃ + 3HCl      →     AlCl₃ + 3H₂O

Now we will compare the moles of H₂O and HCl.

                             HCl           :          H₂O

                              3              :             3

                            1.98           :             1.98

1.98 moles of H₂O are produced from 1.98 moles of  HCl.

4)

Given data:

Moles of Al(OH)₃ required = ?

Moles of HCl react = 65 mol

Solution:

Chemical equation:

Al(OH)₃ + 3HCl      →     AlCl₃ + 3H₂O

Now we will compare the moles of HCl  and Al(OH)₃.

                             HCl           :           Al(OH)₃

                              3              :               1

                             65             :            1/3×65 = 21.67 mol

65 moles of HCl  react with 21.67 moles of Al(OH)₃.

5)

Given data:

Moles of iron produced = 5.61 mol

Moles of CO required = ?

Solution:

Chemical equation:

Fe₂O₃  + 3 CO  →     2Fe  + 3CO₂

Now we will compare the moles of iron and CO.

                          Fe         :        CO

                           2          :         3

                          5.61       :     3/2×5.61 = 8.4 mol

For the production of 5.61 moles of Fe 8.4 moles of Co are required.

6)

Given data:

Moles of CO react = 16.8 mol

Moles of Fe₂O₃ required = ?

Solution:

Chemical equation:

Fe₂O₃  + 3 CO  →     2Fe  + 3CO₂

Now we will compare the moles of Fe₂O₃  and CO.

                          CO         :       Fe₂O₃

                             3          :          1

                          16.8         :     1/3×16.8= 5.6 mol

5.6 moles of Fe₂O₃  required to react with 16.8 moles of CO.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico