Answer:
0.042dm3
Explanation:
Data obtained from the question include :
V1 (volume of stock solution) =?
C1 (concentration of stock solution) = 11.8mol/dm3
V2 (volume of the diluted solution) = 1 dm3
C2 (concentration of the diluted solution) = 0.5mol/dm3
Using the dilution formula C1V1 = C2V2, the volume of the stock solution needed can be obtained as follow:
C1V1 = C2V2
11.8 x V1 = 0.5 x 1
Divide both side by 11.8
V1 = 0.5/11.8
V1 = 0.042dm3
Therefore, 0.042dm3 of HCl is needed.